Wiskozymetry B-ONE PLUS / FIRST PLUS
Treść:
1
Numer produktu:
4659129
Informacje dot. produktu "Wiskozymetry B-ONE PLUS / FIRST PLUS"
The rotational viscometer determines the viscosity of liquids by the torque with different measuring spindles. With the FIRST PLUS, you can determine measurement times for thixotropic products. When entering the density of the product, the kinematic viscosity can also be determined. The viscometer is used mainly in the areas of cosmetics, pharmacy, colour production and chemistry.
- Measurement at different speeds
- Viscosity range up to 240 000 000 mPas
- 7" touch screen
- Different spindle sets
- Easy to use
- Wide range of applications
- Stable stand
- Display settings: viscosity, speed, torque, measuring time, measurement geometry
- Viscosity unit cp or mPas
- Language French, English, Russian, Spain
- PT100 for accurate temperature measurement
- Connections for RS232, USB, LAN
- Software optional
| Ciężar: | 6.1 kg |
|---|---|
| Częstotliwość zasilania: | 50/60 Hz |
| Lepkość: | 15 ... 22,000,000 mPa·s |
| Maks. Lepkość: | 22000000 mPa·s |
| Maks. Moment obrotowy: | 0.8 mNm |
| Maks. Napięcie: | 240 V·AC |
| Maks. Temperatura: | 300 °C |
| Maks. prędkość: | 250 1/min |
| Min. Napięcie: | 90 V·AC |
| Min. lepkość: | 15 mPa·s |
| Min. torque: | 0.005 mNm |
| Moment obrotowy: | 0.005 ... 0.8 mNm |
| Numer artykułu producenta: | N700300 |
| Powtarzalność: | 0,2 % |
| Prędkość: | 0.3 ... 250 1/min |
| Prędkość minimalna: | 0.3 1/min |
| Rodzaj zasilania pomocniczego: | Przyłącze sieciowe |
| Temperatura: | -50 ... 300 °C |
| Temperatura min.: | -50 °C |
| Typ: | FIRST PLUS LR |
| Zasilanie: | 90 ... 240 V·AC, 50/60 Hz |
| Złącza: | RS232, USB, Ethernet |