Miernik wieloparametrowyPortavo 907 Multi
Knick Elektronische
Treść:
1
Numer produktu:
9774717
Informacje dot. produktu "Miernik wieloparametrowyPortavo 907 Multi"
Portable multiparameter meter for digital pH/ORP, conductivity and oxygen sensors (Memosens), as well as an interface for analogue conductivity sensors. The powerful Li-ion rechargeable battery can be charged in the device via USB. The clear network diagram provides an at-a-glance view of the sensor condition.
Comprehensive data logger
The following logging types can be selected:
The data logger for up to 10000 entries records point of measurement, annotation, sensor ID, sensor serial number (Memosens), primary value, temperature, time stamp, and device status.
User-friendly software
Portavo 907 proves that a high level of functionality and easy use are not mutually exclusive. It proceeds step by step through the calibration procedure. Technical terms are clearly explained in the context-sensitive help.
Comprehensive data logger
The following logging types can be selected:
- Manual logging
- Time-controlled logging at a fixed interval
- Signal-controlled logging of measured value and temperature
- Combined time and signal-controlled logging
- Threshold-controlled logging with pre-trigger
The data logger for up to 10000 entries records point of measurement, annotation, sensor ID, sensor serial number (Memosens), primary value, temperature, time stamp, and device status.
User-friendly software
Portavo 907 proves that a high level of functionality and easy use are not mutually exclusive. It proceeds step by step through the calibration procedure. Technical terms are clearly explained in the context-sensitive help.
- High-resolution colour graphic display
- Transflective and sunlight readable
- Li-ion rechargeable battery
- Micro USB port and Paraly SW 112 software
- A sensor quiver protects the sensor from damage and drying out
- The high-performance polymer housing ensures low water absorption and high impact resistance
- Intelligent data logger with 10000 entries and graphical representation
- Memosens sensors and analogue sensors can be used on one device
- The mineral glass display is perfectly readable even after years
| Baterii/akumulatora: | 4 x AA |
|---|---|
| Ciężar: | 500 g |
| Ciśnienie parcjalne: | 0 ... 2000 mbar (Memosens) |
| Gwarancja: | 3 lata |
| Głębokość: | 156 mm |
| Klasa bezpieczeństwa (IP): | IP 66 |
| Liczba baterii/akumulatorów wymiennych: | 4 |
| Maks. wartość pH: | 16 |
| Min. wartość pH: | -2 |
| Nasycenie: | 0 ... 1000 % (Memosens) |
| Numer artykułu producenta: | 907 MULTI COND |
| Oznaczenie ANSI: | AA |
| Przewodność: | 0.01 ... 200 µS/cm (SE 202, analogue), 1 µS/cm ... 500 mS/cm (SE 204, analogue), 0.1 µS x cm ... 200 mS x cm (2-electrode sensors, analogue), 0.1 µS x cm ... 1000 mS x cm (4-electrode sensors, analogue), 10 µS/cm ... 20 mS/cm (SE 615/1-MS, Memosens) |
| Rodzaj zasilania pomocniczego: | Bateria/akumulator |
| Szerokość: | 132 mm |
| Temperatura: | -20 ... 120 °C (NTC 30 kOhm)/-40 ... 250 °C (Pt1000)/-50 ... 250 °C (Memosens) |
| Typ: | 907 Multi Cond |
| Wymiary (szer. x gł. x wys.): | 132 x 156 x 30 mm |
| Wysokość: | 30 mm |
| Zakres TDS: | 0 ... 1999 mg/l |
| Zakres mV: | -2000 ... 2000 (Memosens) |
| Zakres pH: | -2 ... 16 |
| Zasolenie: | 0 ... 45 g/kg |
| Złącza: | USB |