Prasa laboratoryjna MP150
Treść:
1
Numer produktu:
6290215
Informacje dot. produktu "Prasa laboratoryjna MP150"
The laboratory presses are available as analogue models with pressure gauge or as digital models with digital pressure display.
The digital models are suitable for smaller press dies or more accurate pressure control. They can be equipped with a serial interface (optional). In addition, an individually programmable pressure limitation (optional) is available for setting the desired maximum pressure. Further pumping then does not build up higher pressure beyond the set value. This is especially useful if the sample should always be pressed with the same pressure. This makes every pressing process easy to control and reproduceable.
- Manual valve for controlled pressure reduction
- Keeps pressure stable for several hours
- Integrated splinter protection
- Integrated pressure control valve
- Press dies are available from 3 to 50 mm (optionally)
- With connection for Vacuum pump
| Ciężar: | 43 kg |
|---|---|
| Ciśnienie: | 1 ... 15 t |
| Głębokość: | 400 mm |
| Maks. Ciśnienie: | 15 t |
| Maks. Napięcie: | 12 V |
| Maks. wysokość prześwitu: | 142 mm |
| Min. ciśnienie: | 1 t |
| Numer artykułu producenta: | 54MP150D |
| Rodzaj zasilania pomocniczego: | Przyłącze sieciowe |
| Rozdzielczość: | 0.01 t |
| Szerokość: | 360 mm |
| Typ: | MP150D |
| UNSPSC: | 41101707 |
| Wymiary (szer. x gł. x wys.): | 360 x 400 x 497 mm |
| Wysokość: | 497 mm |
| Wyświetlacz: | Cyfrowy |
| Zasilanie: | 12 V |
| Ø cylindra: | 105 mm |