arium® mini essential UV
Treść:
1
Numer produktu:
6311372
Informacje dot. produktu "arium® mini essential UV"
The arium® mini is a compact ultrapure water series that is specially designed for Type 1 water requirements of about 10 liters per day. With the capacity to deliver ultrapure water at a rate of 1 L/min. and a width of only 28 cm (11 in.), this space-saving unit easily integrates into nearly any lab environment.
For analytical and especially critical applications, such as HPLC/UHPLC, all arium® mini systems can also be equipped with an optional integrated UV lamp (185/254 nm). This ensures reliable production of ultrapure water that is virtually free of organic components.
Typical applications are buffer and media preparation, histology, reagent preparation, ELISA, AAS, IC, photometry, SPE, GC-MS, HPLC/UHPLC and ICP-MS.
The arium® mini essential, can be connected directly to a centralized/ decentralized feed water supply (DI/RO/EDI). As this direct connection eliminates the need for storage of pretreated water, the system is independent of an internal storage option. The system produce directly ultrapure water from the water provided.
For analytical and especially critical applications, such as HPLC/UHPLC, all arium® mini systems can also be equipped with an optional integrated UV lamp (185/254 nm). This ensures reliable production of ultrapure water that is virtually free of organic components.
Typical applications are buffer and media preparation, histology, reagent preparation, ELISA, AAS, IC, photometry, SPE, GC-MS, HPLC/UHPLC and ICP-MS.
- Intuitive menu navigation via colour touch display
- Optimized purity, due to closed system
- No need to use cleaning products
- Delivers a flow rate of 1 litre per minute
- Volume dispense from 50 ml
- Small footprint
| Ciężar: | 13 kg |
|---|---|
| Częstotliwość zasilania: | 50/60 Hz |
| Głębokość: | 530 mm |
| Maks. Napięcie: | 240 V |
| Min. Napięcie: | 100 V |
| Numer artykułu producenta: | H2O-MU-UV-T |
| Pojemność zbiornika: | 5 l |
| Przewodność: | 0,055 µS/cm |
| Rezystywność: | 18,2 MΩ × cm |
| Rodzaj wody produktu: | Typ I |
| Rodzaj zasilania pomocniczego: | Przyłącze sieciowe |
| Szerokość: | 280 mm |
| Wartość TOC: | ≤5 ppb |
| Wymiary (szer. x gł. x wys.): | 280 x 530 x 510 mm |
| Wysokość: | 510 mm |
| Zasilanie: | 100 ... 240 V, 50/60 Hz |
| Zdolność pobierania: | 1 l/min |
