Temperature/pressure data logger EBI 12 validation set SL 3001
Treść:
1
Numer produktu:
4721687
Informacje dot. produktu "Temperature/pressure data logger EBI 12 validation set SL 3001"
Temperature/pressure data logger for process control and validation in a small steam steriliser.
Scope of supply: Temperature/pressure data logger EBI 12-TP453, software Winlog.validation, interface IF 200, silicone protection box AL 101, carrying case ‘SYSTAINER’
- Data logger can be sterilised
- 3 axially arranged external, highly flexible PT1000 temperature sensors
- 1 internal piezoresistive pressure sensor with Luer-Lock connection
- Real-time data transmission
- Fast response time
- Storage modes: Endless measurement, measurement upon start time, measure immediately until end of memory, start/stop measurement
- Memory for up to 20064 measured values per measurement channel
- Stainless steel housing
- Factory calibration certificate: 0 °C, 60 °C, and 134 °C/100 mbar and 3100 mbar at 25 °C, 3100 mbar at 134 °C
| Baterii/akumulatora: | 3.6 V, Litowe |
|---|---|
| Ciężar: | 120 g |
| Ciśnienie atmosferyczne: | 1 ... 4,000 mbar |
| Cykl pomiarowy: | 250 ms ... 24 h |
| Czujnik (Ø x dł.): | 1.2 x 1,200 mm |
| Długość czujnika: | 1200 mm |
| Klasa bezpieczeństwa (IP): | IP 68 |
| Maks. Ciśnienie powietrza: | 4000 mbar |
| Maks. Cykl pomiarowy: | 24 h |
| Maks. Temperatura: | 150 °C |
| Maks. napięcie baterii/akumulatora: | 3.6 V |
| Materiał obudowy: | Stal nierdzewna |
| Min. Ciśnienie powietrza: | 1 mbar |
| Min. Cykl pomiarowy: | 250 ms |
| Numer artykułu producenta: | 1250-3001 |
| Rodzaj zasilania pomocniczego: | Bateria |
| Rozdzielczość: | 0.01 °C |
| Rozdzielczość ciśnienia powietrza: | 1 mbar |
| System elektrochemiczny: | Litowe |
| Temperatura: | 0 ... 150 °C |
| Temperatura min.: | 0 °C |
| Typ: | SL 3001 |
| Wymiary (Ø x wys.): | 48 x 32 mm |
| Wysokość: | 32 mm |
| Ø: | 48 mm |
| Ø czujnika: | 1.2 mm |