Temperature/pressure data logger EBI 12-TP231-EX
Treść:
1
Numer produktu:
4721733
Informacje dot. produktu "Temperature/pressure data logger EBI 12-TP231-EX"
Temperature/pressure data logger for process validation in the washer-disinfector, endoscope washer, and steam steriliser.
The logger is suitable for use in explosive gas atmospheres in zones 0/1/2 in accordance with Directive 2014/24 EU (ATEX Directive). ATEX-Type: II1G Ex ia IIC T4 Ga. Permissible ambient conditions in hazardous area: 0 to 85 °C, 100 Pa to 400 kPa.
- Data logger can be sterilised
- 1 axially arranged external, rigid PT1000 temperature sensor
- 1 internal piezoresistive pressure sensor with Luer-Lock connection
- Real-time data transmission
- Fast response time
- Storage modes: Endless measurement, measurement upon start time, measure immediately until end of memory, start/stop measurement
- Memory for up to 33440 measured values per measurement channel
- Stainless steel housing
- Factory calibration certificate: 0 °C, 60 °C, and 134 °C; 100 mbar and 3100 mbar at 25 °C, 3100 mbar at 134 °C
| Baterii/akumulatora: | 3.6 V, Litowe |
|---|---|
| Ciężar: | 120 g |
| Ciśnienie atmosferyczne: | 1 ... 4,000 mbar |
| Cykl pomiarowy: | 250 ms ... 24 h |
| Czujnik (Ø x dł.): | 1.95 x 40 mm |
| Długość czujnika: | 40 mm |
| Klasa bezpieczeństwa (IP): | IP 68 |
| Maks. Ciśnienie powietrza: | 4000 mbar |
| Maks. Cykl pomiarowy: | 24 h |
| Maks. Temperatura: | 150 °C |
| Maks. napięcie baterii/akumulatora: | 3.6 V |
| Materiał obudowy: | Stal nierdzewna |
| Min. Ciśnienie powietrza: | 1 mbar |
| Min. Cykl pomiarowy: | 250 ms |
| Numer artykułu producenta: | 1340-6655-EX |
| Rodzaj zasilania pomocniczego: | Bateria |
| Rozdzielczość: | 0.01 °C |
| Rozdzielczość ciśnienia powietrza: | 1 mbar |
| System elektrochemiczny: | Litowe |
| Temperatura: | 0 ... 150 °C |
| Temperatura min.: | 0 °C |
| Typ: | EBI 12-TP231-EX |
| Wymiary (Ø x wys.): | 48 x 32 mm |
| Wysokość: | 32 mm |
| Ø: | 48 mm |
| Ø czujnika: | 1.95 mm |
