Temperature data logger EBI 12-T421
Treść:
1
Numer produktu:
4721727
Informacje dot. produktu "Temperature data logger EBI 12-T421"
Data logger for temperature measurement in hot-air sterilisers, as well as in steam sterilisers, washer-disinfectors, and endoscope washers during process validation.
For temperature measurements above 150 °C, the data logger requires additional thermal protection. Please order the temperature protection box TIB 2 separately.
- 2 measuring channels
- Wireless temperature measurement
- 2 radially arranged external, bendable PT1000 temperature sensors
- Real-time data transmission
- Storage modes: Endless measurement, measurement upon start time, measure immediately until end of memory, start/stop measurement
- Memory for up to 50160 measured values per measurement channel
- Stainless steel housing
- Factory calibration certificate: -20 °C, 0 °C, 60 °C, 134 °C, and 250 °C
For temperature measurements above 150 °C, the data logger requires additional thermal protection. Please order the temperature protection box TIB 2 separately.
| Baterii/akumulatora: | 3.6 V, Litowe |
|---|---|
| Ciężar: | 110 g |
| Cykl pomiarowy: | 250 ms ... 24 h |
| Czujnik (Ø x dł.): | 1.5 x 500 mm |
| Długość czujnika: | 500 mm |
| Jednorazowe: | Nie |
| Klasa bezpieczeństwa (IP): | IP 68 |
| Maks. Cykl pomiarowy: | 24 h |
| Maks. Temperatura: | 400 °C |
| Maks. napięcie baterii/akumulatora: | 3.6 V |
| Materiał obudowy: | Stal nierdzewna |
| Min. Cykl pomiarowy: | 250 ms |
| Numer artykułu producenta: | 1340-6630 |
| Rodzaj zasilania pomocniczego: | Bateria |
| Rozdzielczość: | 0.01 °C |
| System elektrochemiczny: | Litowe |
| Temperatura: | -200 ... 400 °C |
| Temperatura min.: | -200 °C |
| Typ: | EBI 12-T421 |
| Wymiary (Ø x wys.): | 48 x 24 mm |
| Wysokość: | 24 mm |
| Ø: | 48 mm |
| Ø czujnika: | 1.5 mm |