Recirculating chiller PowerChiller DLK
Treść:
1
Numer produktu:
6328915
Informacje dot. produktu "Recirculating chiller PowerChiller DLK"
Powerful recirculating chiller for cooling applications and processes in laboratories, production, and industry. Environmentally friendly thanks to natural refrigerant and energy-saving fan with EC technology, which adapts the speed to demand.
Scope of supply: Recirculating chiller, tempering fluid, hose connections Ø 10 mm with sealing ring, hose connections Ø 13 mm with sealing ring
- Touchscreen controller with glass screen
- Digital level indicator
- Robust stainless steel housing
- Optical and acoustic alarm
- Plain text error messages for quick diagnosis
- Overheat protection
- Flow monitoring with automatic pump switch-off in case of low liquid level
- Refrigeration unit: hermetically sealed, air-cooled, low-maintenance
- Operation with non-flammable tempering fluids, Class I (NFL)
Scope of supply: Recirculating chiller, tempering fluid, hose connections Ø 10 mm with sealing ring, hose connections Ø 13 mm with sealing ring
| Ciężar: | 42 kg |
|---|---|
| Czynnik chłodniczy: | R290 |
| Częstotliwość zasilania: | 50 Hz |
| Działanie: | Ekran dotykowy |
| Głębokość zewnętrzna: | 450 mm |
| Klasa bezpieczeństwa (IP): | IP 20 |
| Maks. Ciśnienie tłoczenia: | 3 bar |
| Maks. Napięcie: | 230 V |
| Maks. Natężenie przepływu: | 12 l/min |
| Maks. Objętość łaźni: | 13.5 l |
| Maks. Temperatura: | 40 °C |
| Min. Objętość łaźni: | 8.5 l |
| Numer artykułu producenta: | 030DLK1102 |
| Pojemność łaźni: | 8.5 ... 13.5 l |
| Rodzaj zasilania pomocniczego: | Przyłącze sieciowe |
| Stabilność temperatury: | ±1 K (-10 °C) |
| Szerokość zewnętrzna: | 385 mm |
| Temperatura: | -10 ... 40 °C |
| Temperatura min.: | -10 °C |
| Typ: | DLK 1102 |
| Wydajność chłodzenia przy 20 °C: | 1100 W |
| Wymiary zewnętrzne (szer. x gł. x wys.): | 385 x 450 x 620 mm |
| Wysokość zewnętrzna: | 620 mm |
| Zasilanie: | 230 V, 50 Hz |