Recirculating Chiller Orca
Treść:
1
Numer produktu:
4720546
Informacje dot. produktu "Recirculating Chiller Orca"
The Orca closed-loop recirculating chiller is ideally suited to replacing tap-water-based cooling solutions in laboratories and drastically reducing energy costs. Operating costs are further reduced through the recovery and reuse of waste heat. This makes the unit a sustainable and efficiency-focused cooling solution for the modern laboratory environment.
- Closed system with a chamber volume of 1.7 l
- Energy-efficient, adaptive cooling automatically adjusts to the heat load
- Lower heat dissipation into the room reduces the load on the air conditioning system
- Effective cooling control with excellent stability
- User-friendly and intuitive interface
- Rear‑mounted connectors and switches keep the bench clear
- Easy integration thanks to a compact design with a selection of connectors and hose sets
- Very quiet operation (49 dB)
- Timer from 1 to 999 minutes, with audible alarm
| Ciężar: | 20 kg |
|---|---|
| Częstotliwość zasilania: | 50/60 Hz |
| Gwarancja: | 3 lata |
| Głębokość zewnętrzna: | 450 mm |
| Maks. Ciśnienie tłoczenia: | 450 mbar |
| Maks. Napięcie: | 230 V |
| Maks. Natężenie przepływu: | 15 l/min |
| Maks. Temperatura: | 40 °C |
| Numer artykułu producenta: | ORCA UK |
| Rodzaj zasilania pomocniczego: | Przyłącze sieciowe |
| Stabilność temperatury: | ±0,1 °C |
| Szerokość zewnętrzna: | 260 mm |
| Temperatura: | -10 ... 40 °C |
| Temperatura min.: | -10 °C |
| Typ: | Orca |
| Typ wtyczki: | UK |
| Wydajność chłodzenia przy 20 °C: | 300 W |
| Wymiary zewnętrzne (szer. x gł. x wys.): | 260 x 450 x 400 mm |
| Wysokość zewnętrzna: | 400 mm |
| Zasilanie: | 230 V, 50/60 Hz |
| Z timerem: | Tak |