System dokumentacji żeli microDOC z transiluminatorem UV
Treść:
1
Numer produktu:
6231823
Informacje dot. produktu "System dokumentacji żeli microDOC z transiluminatorem UV"
Recently upgraded with a new 24.1 megapixel digital CMOS camera to guarantee superb resolution, the microDOC is the researcher's choice for a simple ultra-compact gel documentation system that meets constraints in both budget and space within the laboratory. A large 8" TFT screen enables images, including agarose and fluorescent gels, colorimetric gels, autoradiography film and blotting membrane, to be captured clearly and easily. The system is computer-free and supplied with an 8 GB storage card and 58 mm ethidium bromide filter as standard, while an optional SYBR filter is also available. Files are saved onto the storage card in RAW, TIFF-RGB and JPEG formats and may be transferred to computer for analysis with the highly recommended TotalLab™ 1D software.
Camera:
Camera:
- File Format Design rule for Camera File system, DPOF (version 1.1) compliant
- Focus-Area Selection AF mode and manual focus are available
- Hood
- Multi-Power Source for camera, Inner light lamp, TFT screen
- Safety Door Switch Automatically disconnects UV transilluminator, while opening the chamber door during operation
- With Video and Audio Input
| Ciężar: | 7.7 kg |
|---|---|
| Czujnik: | CMOS |
| Częstotliwość zasilania: | 50/60 Hz |
| Głębokość: | 325 mm |
| Kamera o wysokiej rozdzielczości: | 24.1 MP |
| Lens: | Canon EF/EF-S 18-55 mm |
| Maks. Napięcie: | 220 V |
| Min. Napięcie: | 110 V |
| Numer artykułu producenta: | CSL-MICRODOC |
| Rodzaj zasilania pomocniczego: | Przyłącze sieciowe |
| Rodzaj światła: | LED |
| Szerokość: | 290 mm |
| Typ: | microDOC |
| UNSPSC: | 41-10-53-00 |
| Wymiary (szer. x gł. x wys.): | 290 x 325 x 515 mm |
| Wysokość: | 515 mm |
| Zasilanie: | 110 ... 220 V, 50/60 Hz |