System dokumentacji żeli microDOC z transiluminatorem UV
Treść:
1
Numer produktu:
9584760
Informacje dot. produktu "System dokumentacji żeli microDOC z transiluminatorem UV"
Recently upgraded with a new 24.1 megapixel digital CMOS camera to guarantee superb resolution, the microDOC is the researcher's choice for a simple ultra-compact gel documentation system that meets constraints in both budget and space within the laboratory. A large 8" TFT screen enables images, including agarose and fluorescent gels, colorimetric gels, autoradiography film and blotting membrane, to be captured clearly and easily. The system is computer-free and supplied with an 8 GB storage card and 58 mm ethidium bromide filter as standard, while an optional SYBR filter is also available. Files are saved onto the storage card in RAW, TIFF-RGB and JPEG formats and may be transferred to computer for analysis with the highly recommended TotalLab™ 1D software.
Camera:
TotalLab™ 1D software: is supplied only as part of a complete package. Its main functions include: lane creation, background subtraction, band detection, profile deconvolution, and molecular size, pI and quantity calibration. More sophisticated standalone software options are available for 1D applications that require band matching, array, colony counting and image ToolBox functionalities.
Camera:
- File Format Design rule for Camera File system, DPOF (version 1.1) compliant
- Focus-Area Selection AF mode and manual focus are available
- Hood
- Multi-Power Source for camera, Inner light lamp, TFT screen
- Safety Door Switch Automatically disconnects UV transilluminator, while opening the chamber door during operation
- With Video and Audio Input
| Ciężar: | 7.7 kg |
|---|---|
| Czujnik: | CMOS |
| Częstotliwość zasilania: | 50/60 Hz |
| Długość fali: | 312 nm |
| Głębokość: | 325 mm |
| Kamera o wysokiej rozdzielczości: | 24.1 MP |
| Lens: | Canon EF/EF-S 18-55 mm |
| Maks. Napięcie: | 220 V |
| Min. Napięcie: | 110 V |
| Numer artykułu producenta: | CSL-MDOCUV3121D |
| Rodzaj zasilania pomocniczego: | Przyłącze sieciowe |
| Rodzaj światła: | LED |
| Szerokość: | 290 mm |
| Typ: | microDOC |
| Wymiary (szer. x gł. x wys.): | 290 x 325 x 515 mm |
| Wysokość: | 515 mm |
| Zasilanie: | 110 ... 220 V, 50/60 Hz |