Systemy do dokumentacji żeli omniDOC
Treść:
1
Numer produktu:
7982838
Informacje dot. produktu "Systemy do dokumentacji żeli omniDOC"
The omniDOC offers high performance gel documentation and analysis at a relatively low cost. A high resolution 5 mega pixel camera with slide-out UV transilluminator, and optional blue epi-illumination module and white light table, makes the omniDOC suitable for imaging most fluorescent and colorimetric gels.
Scope of supply: omniDOC with 620 nm (EtBr) emission filter, 312 nm UV transilluminator, blue LED Epi-illumination, 520/560/580 nm and neutral density filters, white light table
- Pre-focused 5 mega pixel camera with auto-exposure for almost instantaneous high resolution gel imaging; CMOS sensor for improved light sensitivity
- 5 mm lens, F1.2 aperture size, with manual adjustment
- Interchangeable 4 positions filter wheel with 620 nm ethidium bromide filter as standard; 520, 560, 580 nm and neutral density filter options available for runSAFE, SYBR stain and other fluorescence applications
- Viewing pane with universal amber filter for gel inspection, which may be covered by a spring-loaded panel during documentation
- Internal white LED - aids gel positioning and focusing
- Slide-out 312 nm transilluminator; uses optional plug-in white light table for coomassie, silver-stain and other colorimetric gels
- Large 210 x 260 mm filter area
- Dark room assembly with corrosion resistant ABS construction
- Safety switch prevents accidental UV exposure when opening front door panel
| Ciężar: | 25 kg |
|---|---|
| Czujnik: | CMOS |
| Częstotliwość zasilania: | 50/60 Hz |
| Długość fali: | 312 nm |
| Field of view: | 210 x 260 mm |
| Głębokość: | 405 mm |
| Kamera o wysokiej rozdzielczości: | 5 MP |
| Lens: | 5 mm, F1.2 |
| Maks. Napięcie: | 230 V |
| Min. Napięcie: | 110 V |
| Numer artykułu producenta: | OMNIDOCPROSAFE |
| Rodzaj zasilania pomocniczego: | Przyłącze sieciowe |
| Rodzaj światła: | Epi-white/-blue |
| Szerokość: | 410 mm |
| Typ: | omniDOCPROSAFE |
| Wymiary (szer. x gł. x wys.): | 410 x 405 x 570 mm |
| Wysokość: | 570 mm |
| Zasilanie: | 110 ... 230 V, 50/60 Hz |
| Złącza: | USB |