CO2 incubator Heracell™ VIOS™ 160i with Cell Locker™ system
Treść:
1
Numer produktu:
6312578
Informacje dot. produktu "CO2 incubator Heracell™ VIOS™ 160i with Cell Locker™ system"
The CO2 incubator with the Cell Locker™ system is designed for improved culturing efficiency and security for sensitive cultures. Six individual, autoclavable polycarbonate chambers divide the incubator chamber. Each Cell Locker™ chamber has dual 0.2 µm membrane filters, that permit air circulation but exclude microbial contaminants. When the Cell Locker™ chamber is opened, the temperature, CO2 concentration and humidity in the unopened Cell Locker™ chambers remain stable.
- Provides security from cross contamination due to culture isolation in separate chambers
- Interior made of electropolished stainless steel or pure copper
- ISO class 5 HEPA filtered air
- Steri-Run overnight 180 °C sterilisation cycle achieves total sterilization (12 log SAL)
- iCAN Touchscreen with LED display
- Temperature resistant IR CO2 sensor
- THRIVE technology for optimal air circulation
| CO₂: | 1 ... 20 % |
|---|---|
| Ciężar: | 83 kg |
| Częstotliwość zasilania: | 50/60 Hz |
| Dodatek temperatury: | Temp. otocz. |
| Głębokość wewnętrzna: | 576 mm |
| Głębokość zewnętrzna: | 880 mm |
| Maks. Napięcie: | 230 V |
| Maks. Temperatura: | 55 °C |
| Maks. zawartość CO₂: | 20 % |
| Materiał wnętrza: | Miedź |
| Min. Zawartość CO₂: | 1 % |
| Numer artykułu producenta: | 51032129 |
| Pojemność nominalna: | 165 l |
| Rodzaj zasilania pomocniczego: | Przyłącze sieciowe |
| Szerokość wewnętrzna: | 470 mm |
| Szerokość zewnętrzna: | 637 mm |
| Temperatura: | Temp. otocz.+3 ... 55 °C |
| Temperatura min.: | +3 °C |
| Typ: | Heracell™ VIOS™ 160i |
| UNSPSC: | 41104425 |
| Wymiary wewnętrzne (szer. x gł. x wys.): | 470 x 576 x 607 mm |
| Wymiary zewnętrzne (szer. x gł. x wys.): | 637 x 880 x 900 mm |
| Wysokość wewnętrzna: | 607 mm |
| Wysokość zewnętrzna: | 900 mm |
| Zasilanie: | 230 V, 50/60 Hz |