Safety Storage Cabinets S-CLASSIC-90 WD, 4 shelves, perforated insert, bottom collecting sump
Contenu :
1
Réf. produit :
7671314
Informations sur le produit "Safety Storage Cabinets S-CLASSIC-90 WD, 4 shelves, perforated insert, bottom collecting sump"
Safe and approved storage of hazardous materials in workrooms
Supplied with:
Safety Storage Cabinet S-CLASSIC-90 WD, model S90.196.120, including interior fittings with 4 shelves, 1 perforated insert, 1 bottom collecting sump (sheet steel powder-coated)
- Type proved according to EN 14470-1, fire resistance 90 minutes
- Compliant with DIN EN 16121/16122
- GS certified
- CE compliant
- Outer body made of sheet steel, colour light grey (RAL 7035), interior with chemical resistant surface
- Lockable doors with cylinder lock (integration into a locking system possible)
- Adjusting aids for compensation for uneven floor
- Ventilation connection (NW 75)in the cabinet ceiling
- Standard door open arrest system holds doors open, safe and convenient storage and removal
- Shelves, height adjustable (32 mm increments), load capacity 75 kg (evenly distributed load), bottom collecting sump with perforated insert as a first storage level. Capacity bottom collecting sump: 33 litre (model width 1200 mm), 22 litre (model width 600 mm)
Safety Storage Cabinet S-CLASSIC-90 WD, model S90.196.120, including interior fittings with 4 shelves, 1 perforated insert, 1 bottom collecting sump (sheet steel powder-coated)
| Couleur des portes: | Grey |
|---|---|
| Couleur du corps: | Grey |
| Dimensions extérieures (LxPxH): | 1 196 x 616 x 1 968 mm |
| Dimensions intérieures (LxPxH): | 1 050 x 524 x 1 742 mm |
| Hauteur extérieure: | 1968 mm |
| Hauteur intérieure: | 1742 mm |
| Largeur extérieure: | 1196 mm |
| Largeur intérieure: | 1050 mm |
| Modèle d‘armoire: | Armoire haute |
| Numéro d'article Fabricant: | 30115-001-30128 |
| Poids: | 454 kg |
| Profondeur extérieure: | 616 mm |
| Profondeur intérieure: | 524 mm |
| Type: | S-Classic-90 WD |