Mini temperature data logger EBI 11-T230/231/233, pointed probe
Contenu :
1
Réf. produit :
4652457
Informations sur le produit "Mini temperature data logger EBI 11-T230/231/233, pointed probe"
Robust temperature data logger for pasteurization control during production. The data logger is characterized by its small size and can be incorporated into the product in bottles, tins, and jars to measure the temperature.
- Space-saving stainless steel housing
- Versatile use
- M5 thread
- Axial, pointed PT1000 probe
- Memory for up to 15000 measured values
- Factory calibration certificate: 0 °C, 60 °C, and 134 °C
| Cadence de mesure: | 1 sec ... 24 h |
|---|---|
| Dimensions (ØxH): | 16,5 x 24 mm |
| Hauteur: | 24 mm |
| Indice de protection (IP): | IP 68 |
| Jetable: | Non |
| Longueur de la sonde: | 20 mm |
| Matériau du boîtier: | Acier inoxydable |
| Nombre de piles/batteries: | 2 |
| Numéro d'article Fabricant: | 1340-6290 |
| Pile/Batterie: | 2 x 3 V, Lithium |
| Poids: | 45 g |
| Rythme de mesure max.: | 24 h |
| Rythme de mesure min.: | 1 sec |
| Résolution: | 0.01 °C |
| Sonde (ØxL): | 3 x 20 mm |
| Système électrochimique: | Lithium |
| Température: | -30 ... 150 °C |
| Température max.: | 150 °C |
| Température min.: | -30 °C |
| Tension maxi. pile/batterie: | 3 V |
| Type: | EBI 11-T230 |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Pile |
| Ø: | 16.5 mm |
| Ø sonde: | 3 mm |