Mini temperature data logger EBI 11-T235/236, blunt probe
Contenu :
1
Réf. produit :
4721702
Informations sur le produit "Mini temperature data logger EBI 11-T235/236, blunt probe"
The data logger is characterised by its small size and was developed specifically for the validation of reprocessing of medical devices in the tertiary sector.
- Space-saving stainless steel housing
- M5 thread
- Axial, blunt PT1000 probe
- Memory for up to 15000 measured values
- Factory calibration certificate: 0 °C, 60 °C, and 134 °C
| Cadence de mesure: | 1 sec ... 24 h |
|---|---|
| Dimensions (ØxH): | 16,5 x 24 mm |
| Hauteur: | 24 mm |
| Indice de protection (IP): | IP 68 |
| Jetable: | Non |
| Longueur de la sonde: | 25 mm |
| Matériau du boîtier: | Acier inoxydable |
| Nombre de piles/batteries: | 2 |
| Numéro d'article Fabricant: | 1340-6270 |
| Pile/Batterie: | 2 x 3 V, Lithium |
| Poids: | 45 g |
| Rythme de mesure max.: | 24 h |
| Rythme de mesure min.: | 1 sec |
| Résolution: | 0.01 °C |
| Sonde (ØxL): | 1.95 x 25 mm |
| Système électrochimique: | Lithium |
| Température: | -30 ... 150 °C |
| Température max.: | 150 °C |
| Température min.: | -30 °C |
| Tension maxi. pile/batterie: | 3 V |
| Type: | EBI 11-T235 |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Pile |
| Ø: | 16.5 mm |
| Ø sonde: | 1.95 mm |