Highly dynamic temperature control systems PRESTO™, air-cooled 2-stage
Contenu :
1
Réf. produit :
4721596
Informations sur le produit "Highly dynamic temperature control systems PRESTO™, air-cooled 2-stage"
Highly dynamic temperature control systems suitable for high-precision, external temperature control tasks, such as reactor temperature control, material tests, or temperature simulation.
- Space-optimised, compact design
- Short heating and cooling times
- Large working temperature ranges without changing heat transfer media
- Minimized floor space due to side panels without ventilation slits
- 5.7" TFT touch screen
- SD card slot
- Interfaces for USB, Ethernet, RS232, Modbus
- Connections for alarm output, Pt100 external sensor, and standby-input
- ICC cascade temperature control
- Electronic level indicator
- Integrated programmer for 8 x 60 steps
- Class III (FL) acc. to DIN 12876-1
- With air-cooled, 2-stage refrigerating machine
| Constance de la température: | ±0,01 ... ±0,05 °C |
|---|---|
| Dimensions extérieures (LxPxH): | 570 x 640 x 880 mm |
| Débit max.: | 40 l/min |
| Hauteur extérieure: | 880 mm |
| Indice de protection (IP): | IP 20 |
| Largeur extérieure: | 570 mm |
| Numéro d'article Fabricant: | 9420701.N2 |
| Poids: | 140 kg |
| Pression de refoulement max.: | 1.7 bar |
| Profondeur extérieure: | 640 mm |
| Puissance de chauffage: | 1.8 kW |
| Puissance frigorifique à 20 °C: | 1,12 kW |
| Réfrigérant: | R290 |
| Température: | -75 ... 250 °C |
| Température max.: | 250 °C |
| Température min.: | -75 °C |
| Type: | A 70 N2 |
| Type d'affichage: | TFT |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Raccordement au secteur |
| Utilisation: | Écran tactile |