High-temperature circulators Forte HT, with Profibus DP
Contenu :
1
Réf. produit :
4721609
Informations sur le produit "High-temperature circulators Forte HT, with Profibus DP"
High-temperature circulators have a compact, closed construction to prevent the formation of oil fumes even at high temperatures. A powerful heating capacity ensures short heat-up times. Automatic heat-up and cracking protection ensure a long service life of the bath fluid. The entire system can be filled bubble-free thanks to a filling system with automatic venting.
The Profibus DP interface is used for remote control of the high-temperature circulators.
- Self-optimising ICC cascade temperature control
- Pump capacity from 14 to 18 l/min
- Illuminated LCD display
- Electronic level indicator
- Integrated programmer with memory for 6 profiles with 60 programme steps each
- ATC function for simple temperature correction
- Small filling volume
- RS232 and RS485 interface, standby-input
- Integratable e.g. in miniplant systems
- Classification III (FL) according to DIN 12876-1
| Alimentation électrique: | 230 V, 50 Hz |
|---|---|
| Dimensions extérieures (LxPxH): | 230 x 230 x 580 mm |
| Débit max.: | 18 l/min |
| Fréquence de l‘alimentation électrique: | 50 Hz |
| Hauteur extérieure: | 580 mm |
| Indice de protection (IP): | IP 21 |
| Largeur extérieure: | 230 mm |
| Numéro d'article Fabricant: | 9801031 |
| Poids: | 27 kg |
| Pression de refoulement max.: | 1.2 bar |
| Profondeur extérieure: | 230 mm |
| Programmable: | Oui |
| Puissance de chauffage: | 3 kW |
| Température: | 70 ... 400 °C |
| Température max.: | 400 °C |
| Température min.: | 70 °C |
| Tension max.: | 230 V |
| Type: | Forte HT30-M1/PB-2 |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Raccordement au secteur |
| Volume du bain: | 2 l |
| Volume du bain max.: | 2 l |