CryoMed Controlled-Rate Freezers
Contenu :
1
Réf. produit :
4009323
Informations sur le produit "CryoMed Controlled-Rate Freezers"
Our CryoMed freezers feature an integrated control system (consisting of freezing chamber, microprocessor control, and printer; all in one bench top unit), allowing multiple freezing profiles to be tailored to specific protocols. Freezer functionality is enhanced by a MS Windows®-based controlled-rate freezing interface software (included) that connects to your PC and external inkjet printer.
Easy Programming and Monitoring
Easy Programming and Monitoring
- Chamber temperatures are monitored by a fixed-mount Type T thermocouple
- Sample temperature is monitored by Type T thermocouple with flexible cable (included)
- Continual operation if power outage lasts less than ten seconds; audible/visual alarm for outages lasting longer than ten seconds
- Six standard preset profiles and 10 user defined profiles (20 steps each) for customer-created profiles are standard. (Unlimited user defined profiles when operating through a PC).
- Preset profiles, which are suggested starting points for freezing protocols, can be copied and pasted easily to create new profiles. New profiles can be edited and named to meet your specific freezing protocol requirements.
- Dual solenoid valves increase LN2 injection volume for precise temperature control and accelerated freezing for optimum cell viability
- Specifically designed air handling system and patented liquid nitrogen injection ring work in tandem for precise temperature
- Overtemperature protection for heating element
- Specific models designed for human IVF use (510(k) number K021042)
- IVF chambers allow convenient top access for manual sample "seeding" applications
- Bulb-style gaskets ensure tight door seal
| Dimensions extérieures (LxPxH): | 805 x 787 x 538 mm |
|---|---|
| Dimensions intérieures (LxPxH): | 178 x 330 x 305 mm |
| Hauteur extérieure: | 538 mm |
| Hauteur intérieure: | 305 mm |
| Largeur extérieure: | 805 mm |
| Largeur intérieure: | 178 mm |
| Numéro d'article Fabricant: | 7451 |
| Profondeur extérieure: | 787 mm |
| Profondeur intérieure: | 330 mm |
| Température: | -180 ... 50 °C |
| Température max.: | 50 °C |
| Température min.: | -180 °C |
| Type: | CryoMed 17 |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Raccordement au secteur |
| Volume nominal: | 17 l |