Mini temperature data logger EBI 11-T235/236, blunt probe
Contenido:
1
Número de producto:
4721702
Información sobre el producto "Mini temperature data logger EBI 11-T235/236, blunt probe"
The data logger is characterised by its small size and was developed specifically for the validation of reprocessing of medical devices in the tertiary sector.
- Space-saving stainless steel housing
- M5 thread
- Axial, blunt PT1000 probe
- Memory for up to 15000 measured values
- Factory calibration certificate: 0 °C, 60 °C, and 134 °C
| Altura: | 24 mm |
|---|---|
| Batería/batería recargable: | 2 x 3 V, Lithium |
| Ciclo de medición: | 1 sec ... 24 h |
| Desechable: | No |
| Dimensiones (Ø x Alt): | 16,5 x 24 mm |
| Grado de protección (IP): | IP 68 |
| Longitud del sensor: | 25 mm |
| Material de la carcasa: | Acero inoxidable |
| Máx. Ciclo de medición: | 24 h |
| Mín. Ciclo de medición: | 1 sec |
| Nº de baterías/baterías recargables: | 2 |
| Número de artículo del fabricante: | 1340-6270 |
| Peso: | 45 g |
| Resolución: | 0.01 °C |
| Sistema electroquímico: | Litio |
| Sonda (Ø x L): | 1.95 x 25 mm |
| Temperatura: | -30 ... 150 °C |
| Temperatura máx.: | 150 °C |
| Temperatura mínima: | -30 °C |
| Tensión máx. de la batería/batería recargable: | 3 V |
| Tipo: | EBI 11-T235 |
| Tipo de energía auxiliar: | Batería |
| Ø: | 16.5 mm |
| Ø sonda: | 1.95 mm |