Mini temperature data logger EBI 11-T230/231/233, pointed probe
Contenido:
1
Número de producto:
4652457
Información sobre el producto "Mini temperature data logger EBI 11-T230/231/233, pointed probe"
Robust temperature data logger for pasteurization control during production. The data logger is characterized by its small size and can be incorporated into the product in bottles, tins, and jars to measure the temperature.
- Space-saving stainless steel housing
- Versatile use
- M5 thread
- Axial, pointed PT1000 probe
- Memory for up to 15000 measured values
- Factory calibration certificate: 0 °C, 60 °C, and 134 °C
| Altura: | 24 mm |
|---|---|
| Batería/batería recargable: | 2 x 3 V, Lithium |
| Ciclo de medición: | 1 sec ... 24 h |
| Desechable: | No |
| Dimensiones (Ø x Alt): | 16,5 x 24 mm |
| Grado de protección (IP): | IP 68 |
| Longitud del sensor: | 20 mm |
| Material de la carcasa: | Acero inoxidable |
| Máx. Ciclo de medición: | 24 h |
| Mín. Ciclo de medición: | 1 sec |
| Nº de baterías/baterías recargables: | 2 |
| Número de artículo del fabricante: | 1340-6290 |
| Peso: | 45 g |
| Resolución: | 0.01 °C |
| Sistema electroquímico: | Litio |
| Sonda (Ø x L): | 3 x 20 mm |
| Temperatura: | -30 ... 150 °C |
| Temperatura máx.: | 150 °C |
| Temperatura mínima: | -30 °C |
| Tensión máx. de la batería/batería recargable: | 3 V |
| Tipo: | EBI 11-T230 |
| Tipo de energía auxiliar: | Batería |
| Ø: | 16.5 mm |
| Ø sonda: | 3 mm |