High-temperature circulators Forte HT, with Profibus DP
Contenido:
1
Número de producto:
4721609
Información sobre el producto "High-temperature circulators Forte HT, with Profibus DP"
High-temperature circulators have a compact, closed construction to prevent the formation of oil fumes even at high temperatures. A powerful heating capacity ensures short heat-up times. Automatic heat-up and cracking protection ensure a long service life of the bath fluid. The entire system can be filled bubble-free thanks to a filling system with automatic venting.
The Profibus DP interface is used for remote control of the high-temperature circulators.
- Self-optimising ICC cascade temperature control
- Pump capacity from 14 to 18 l/min
- Illuminated LCD display
- Electronic level indicator
- Integrated programmer with memory for 6 profiles with 60 programme steps each
- ATC function for simple temperature correction
- Small filling volume
- RS232 and RS485 interface, standby-input
- Integratable e.g. in miniplant systems
- Classification III (FL) according to DIN 12876-1
| Altura ext.: | 580 mm |
|---|---|
| Ancho exterior: | 230 mm |
| Caudal máx.: | 18 l/min |
| Dimensiones ext. (An x L x Alt): | 230 x 230 x 580 mm |
| Frecuencia de la fuente de alimentación: | 50 Hz |
| Fuente de alimentación: | 230 V, 50 Hz |
| Grado de protección (IP): | IP 21 |
| Máx. Presión de suministro: | 1.2 bar |
| Máx. Volumen del baño: | 2 l |
| Número de artículo del fabricante: | 9801031 |
| Peso: | 27 kg |
| Potencia de calefacción: | 3 kW |
| Profundidad exterior: | 230 mm |
| Programable: | Sí |
| Temperatura: | 70 ... 400 °C |
| Temperatura máx.: | 400 °C |
| Temperatura mínima: | 70 °C |
| Tipo: | Forte HT30-M1/PB-2 |
| Tipo de energía auxiliar: | Conexión a la red eléctrica |
| Voltaje máx.: | 230 V |
| Volumen del baño: | 2 l |