Temperature/pressure data logger EBI 12-TP45
Contenu :
1
Réf. produit :
4684608
Informations sur le produit "Temperature/pressure data logger EBI 12-TP45"
Temperature/pressure data logger for process control and validation in a small steam steriliser.
- Data logger can be sterilised
- 3 axially arranged external, highly flexible PT1000 temperature sensors
- 1 internal piezoresistive pressure sensor with Luer-Lock connection
- Real-time data transmission
- Fast response time
- Storage modes: Endless measurement, measurement upon start time, measure immediately until end of memory, start/stop measurement
- Memory for up to 20064 measured values per measurement channel
- Stainless steel housing
- Factory calibration certificate: 0 °C, 60 °C, and 134 °C/100 mbar and 3100 mbar at 25 °C, 3100 mbar at 134 °C
| Cadence de mesure: | 250 ms ... 24 h |
|---|---|
| Dimensions (ØxH): | 48 x 32 mm |
| Hauteur: | 32 mm |
| Indice de protection (IP): | IP 68 |
| Longueur de la sonde: | 1200 mm |
| Matériau du boîtier: | Acier inoxydable |
| Numéro d'article Fabricant: | 1340-6647 |
| Pile/Batterie: | 3,6 V, Lithium |
| Poids: | 120 g |
| Pression atmosphérique: | 1 ... 4 000 mbar |
| Pression d‘air max.: | 4000 mbar |
| Pression d‘air min.: | 1 mbar |
| Rythme de mesure max.: | 24 h |
| Rythme de mesure min.: | 250 ms |
| Résolution: | 0.01 °C |
| Résolution pression d‘air: | 1 mbar |
| Sonde (ØxL): | 1.2 x 1,200 mm |
| Système électrochimique: | Lithium |
| Température: | 0 ... 150 °C |
| Température max.: | 150 °C |
| Température min.: | 0 °C |
| Tension maxi. pile/batterie: | 3.6 V |
| Type: | EBI 12-TP453 |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Pile |
| Ø: | 48 mm |
| Ø sonde: | 1.2 mm |