Temperature data logger EBI 12-T480
Contenu :
1
Réf. produit :
4721729
Informations sur le produit "Temperature data logger EBI 12-T480"
Data logger for temperature measurement in dry production processes for process control and quality assurance. The sensor connection by means of chandelier clamp allows a quick change of the PT1000 temperature probe.
- 2 measuring channels
- Fast response time
- Real-time data transmission
- Storage modes: Endless measurement, measurement upon start time, measure immediately until end of memory, start/stop measurement
- Memory for up to 50160 measured values per measurement channel
- Stainless steel housing
- Factory calibration certificate: -200 °C, -50 °C, 0 °C, 60 °C, 134 °C, 250 °C, and 400 °C
| Cadence de mesure: | 250 ms ... 24 h |
|---|---|
| Dimensions (ØxH): | 46 x 35 mm |
| Hauteur: | 35 mm |
| Indice de protection (IP): | IP 52 |
| Jetable: | Non |
| Matériau du boîtier: | Acier inoxydable |
| Numéro d'article Fabricant: | 1340-6633 |
| Pile/Batterie: | 3,6 V, Lithium |
| Poids: | 110 g |
| Rythme de mesure max.: | 24 h |
| Rythme de mesure min.: | 250 ms |
| Résolution: | 0.01 °C |
| Système électrochimique: | Lithium |
| Température: | -200 ... 400 °C |
| Température max.: | 400 °C |
| Température min.: | -200 °C |
| Tension maxi. pile/batterie: | 3.6 V |
| Type: | EBI 12-T480 |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Pile |
| Ø: | 46 mm |