Temperature data logger EBI 12-T222
Contenu :
1
Réf. produit :
4721716
Informations sur le produit "Temperature data logger EBI 12-T222"
Data logger for temperature measurement in steam sterilisers, washer-disinfectors, and endoscope washers during validation, as well as for process and routine monitoring.
- 1 measuring channel
- Wireless temperature measurement
- Radial design with rigid PT1000 temperature sensor
- Fast response time
- Storage modes: Endless measurement, measurement upon start time, measure immediately until end of memory, start/stop measurement
- Memory for up to 27840 measured values
- Stainless steel housing
- Factory calibration certificate: -20 °C, 0 °C, 60 °C, and 134 °C
| Cadence de mesure: | 1 sec ... 24 h |
|---|---|
| Dimensions (ØxH): | 48 x 24 mm |
| Hauteur: | 24 mm |
| Indice de protection (IP): | IP 68 |
| Jetable: | Non |
| Longueur de la sonde: | 40 mm |
| Matériau du boîtier: | Acier inoxydable |
| Numéro d'article Fabricant: | 1340-6610 |
| Pile/Batterie: | 3,6 V, Lithium |
| Poids: | 110 g |
| Rythme de mesure max.: | 24 h |
| Rythme de mesure min.: | 1 sec |
| Résolution: | 0.01 °C |
| Sonde (ØxL): | 1.5 x 40 mm |
| Système électrochimique: | Lithium |
| Température: | -55 ... 140 °C |
| Température max.: | 140 °C |
| Température min.: | -55 °C |
| Tension maxi. pile/batterie: | 3.6 V |
| Type: | EBI 12-T222 |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Pile |
| Ø: | 48 mm |
| Ø sonde: | 1.5 mm |