Temperature data logger EBI 12-T220-EX
Contenu :
1
Réf. produit :
4721711
Informations sur le produit "Temperature data logger EBI 12-T220-EX"
Data logger for temperature measurement in steam sterilisers, washer-disinfectors, and endoscope washers during process validation.
The logger is suitable for use in explosive gas atmospheres in zones 0/1/2 in accordance with Directive 2014/24 EU (ATEX Directive). ATEX-Type: II1G Ex ia IIC T4 Ga. Permissible ambient conditions in hazardous area: -40 to 85 °C, 100 Pa to 400 kPa.
- 1 measuring channel
- Wireless temperature measurement
- Radial design with external, bendable PT1000 temperature sensor
- Real-time data transmission
- Fast response time
- Storage modes: Endless measurement, measurement upon start time, measure immediately until end of memory, start/stop measurement
- Memory for up to 100320 measured values
- Stainless steel housing
- Factory calibration certificate: -20 °C, 0 °C, 60 °C, and 134 °C
| Cadence de mesure: | 250 ms ... 24 h |
|---|---|
| Dimensions (ØxH): | 48 x 24 mm |
| Hauteur: | 24 mm |
| Indice de protection (IP): | IP 68 |
| Jetable: | Non |
| Longueur de la sonde: | 250 mm |
| Matériau du boîtier: | Acier inoxydable |
| Numéro d'article Fabricant: | 1340-6604-EX |
| Pile/Batterie: | 3,6 V, Lithium |
| Poids: | 110 g |
| Rythme de mesure max.: | 24 h |
| Rythme de mesure min.: | 250 ms |
| Résolution: | 0.01 °C |
| Sonde (ØxL): | 1,5 x 250 mm |
| Système électrochimique: | Lithium |
| Température: | -200 ... 200 °C |
| Température max.: | 200 °C |
| Température min.: | -200 °C |
| Tension maxi. pile/batterie: | 3.6 V |
| Type: | EBI 12-T220-EX |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Pile |
| Ø: | 48 mm |
| Ø sonde: | 1.5 mm |
