Temperature data logger EBI 12-T101-EYELET, with eyelet ring
Contenu :
1
Réf. produit :
4721709
Informations sur le produit "Temperature data logger EBI 12-T101-EYELET, with eyelet ring"
Robust temperature data logger for regular independent routine checks in the care sector.
- Wireless temperature measurement
- With internal PT1000 temperature sensor
- Storage modes: Endless measurement, measurement upon start time, measure immediately until end of memory, start/stop measurement
- Memory for up to 27840 measured values
- Stainless steel housing
- Factory calibration certificate: -20 °C, 0 °C, and 60 °C
- With a eyelet ring fitted for attachment
| Cadence de mesure: | 1 sec ... 24 h |
|---|---|
| Dimensions (ØxH): | 48 x 24 mm |
| Hauteur: | 24 mm |
| Indice de protection (IP): | IP 68 |
| Jetable: | Non |
| Matériau du boîtier: | Acier inoxydable |
| Numéro d'article Fabricant: | 1340-6601-0100 |
| Pile/Batterie: | 3,6 V, Lithium |
| Poids: | 110 g |
| Rythme de mesure max.: | 24 h |
| Rythme de mesure min.: | 1 sec |
| Résolution: | 0.01 °C |
| Système électrochimique: | Lithium |
| Température: | -90 ... 105 °C |
| Température max.: | 105 °C |
| Température min.: | -90 °C |
| Tension maxi. pile/batterie: | 3.6 V |
| Type: | EBI 12-T101-EYELET |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Pile |
| Ø: | 48 mm |