Temperature/conductivity data logger EBI 12-TC230
Contenu :
1
Réf. produit :
4721737
Informations sur le produit "Temperature/conductivity data logger EBI 12-TC230"
Temperature/conductivity data logger for regular measurement of conductivity during the cleaning and disinfection process in the washer-disinfector. The conductivity of the final rinse water is an indicator of the quality of the cleaning performance.
- Data logger can be sterilised
- 1 external PT1000 temperature sensor
- 1 external conductivity sensor
- Conductivity measurement range: 1 to 2000 µS/cm
- Conductivity resolution: 0.1 µS/cm
- Storage modes: Endless measurement, measurement upon start time, measure immediately until end of memory, start/stop measurement
- Memory for up to 50160 measured values per measurement channel
- Stainless steel housing
- Factory calibration certificate: 0 °C, 60 °C, and 121 °C; 5 µS/cm, 100 µS/cm, and 1413 µS/cm
| Cadence de mesure: | 1 sec ... 24 h |
|---|---|
| Dimensions (ØxH): | 48 x 130 mm |
| Hauteur: | 130 mm |
| Indice de protection (IP): | IP 68 |
| Matériau du boîtier: | Acier inoxydable |
| Numéro d'article Fabricant: | 1340-6667 |
| Pile/Batterie: | 3,6 V, Lithium |
| Poids: | 150 g |
| Rythme de mesure max.: | 24 h |
| Rythme de mesure min.: | 1 sec |
| Résolution: | 0.01 °C |
| Système électrochimique: | Lithium |
| Température: | 0 ... 125 °C |
| Température max.: | 125 °C |
| Température min.: | 0 °C |
| Tension maxi. pile/batterie: | 3.6 V |
| Type: | EBI 12-TC230 |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Pile |
| Ø: | 48 mm |