Système de documentation de gel omniDOC
Contenu :
1
Réf. produit :
7982838
Informations sur le produit "Système de documentation de gel omniDOC"
The omniDOC offers high performance gel documentation and analysis at a relatively low cost. A high resolution 5 mega pixel camera with slide-out UV transilluminator, and optional blue epi-illumination module and white light table, makes the omniDOC suitable for imaging most fluorescent and colorimetric gels.
Scope of supply: omniDOC with 620 nm (EtBr) emission filter, 312 nm UV transilluminator, blue LED Epi-illumination, 520/560/580 nm and neutral density filters, white light table
- Pre-focused 5 mega pixel camera with auto-exposure for almost instantaneous high resolution gel imaging; CMOS sensor for improved light sensitivity
- 5 mm lens, F1.2 aperture size, with manual adjustment
- Interchangeable 4 positions filter wheel with 620 nm ethidium bromide filter as standard; 520, 560, 580 nm and neutral density filter options available for runSAFE, SYBR stain and other fluorescence applications
- Viewing pane with universal amber filter for gel inspection, which may be covered by a spring-loaded panel during documentation
- Internal white LED - aids gel positioning and focusing
- Slide-out 312 nm transilluminator; uses optional plug-in white light table for coomassie, silver-stain and other colorimetric gels
- Large 210 x 260 mm filter area
- Dark room assembly with corrosion resistant ABS construction
- Safety switch prevents accidental UV exposure when opening front door panel
| Alimentation électrique: | 110 ... 230 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Capteur: | CMOS |
| Dimensions (LxPxH): | 410 x 405 x 570 mm |
| Field of view: | 210 x 260 mm |
| Fréquence de l‘alimentation électrique: | 50/60 Hz |
| Hauteur: | 570 mm |
| Interfaces: | USB |
| Largeur: | 410 mm |
| Lens: | 5 mm, F1.2 |
| Longueur d‘onde: | 312 nm |
| Numéro d'article Fabricant: | OMNIDOCPROSAFE |
| Poids: | 25 kg |
| Profondeur: | 405 mm |
| Résolution caméra: | 5 MP |
| Tension max.: | 230 V |
| Tension min.: | 110 V |
| Type: | omniDOCPROSAFE |
| Type de lumière: | Epi-white/-blue |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Raccordement au secteur |