Système de documentation de gel microDOC avec transilluminateur à UV
Contenu :
1
Réf. produit :
6231823
Informations sur le produit "Système de documentation de gel microDOC avec transilluminateur à UV"
Recently upgraded with a new 24.1 megapixel digital CMOS camera to guarantee superb resolution, the microDOC is the researcher's choice for a simple ultra-compact gel documentation system that meets constraints in both budget and space within the laboratory. A large 8" TFT screen enables images, including agarose and fluorescent gels, colorimetric gels, autoradiography film and blotting membrane, to be captured clearly and easily. The system is computer-free and supplied with an 8 GB storage card and 58 mm ethidium bromide filter as standard, while an optional SYBR filter is also available. Files are saved onto the storage card in RAW, TIFF-RGB and JPEG formats and may be transferred to computer for analysis with the highly recommended TotalLab™ 1D software.
Camera:
Camera:
- File Format Design rule for Camera File system, DPOF (version 1.1) compliant
- Focus-Area Selection AF mode and manual focus are available
- Hood
- Multi-Power Source for camera, Inner light lamp, TFT screen
- Safety Door Switch Automatically disconnects UV transilluminator, while opening the chamber door during operation
- With Video and Audio Input
| Alimentation électrique: | 110 ... 220 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Capteur: | CMOS |
| Dimensions (LxPxH): | 290 x 325 x 515 mm |
| Fréquence de l‘alimentation électrique: | 50/60 Hz |
| Hauteur: | 515 mm |
| Largeur: | 290 mm |
| Lens: | Canon EF/EF-S 18-55 mm |
| Numéro d'article Fabricant: | CSL-MICRODOC |
| Poids: | 7.7 kg |
| Profondeur: | 325 mm |
| Résolution caméra: | 24.1 MP |
| Tension max.: | 220 V |
| Tension min.: | 110 V |
| Type: | microDOC |
| Type de lumière: | LED |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Raccordement au secteur |
| UNSPSC: | 41-10-53-00 |