Stirring heating mantle LabHEAT® KM-MER-SO
Contenu :
1
Réf. produit :
4722108
Informations sur le produit "Stirring heating mantle LabHEAT® KM-MER-SO"
Heating mantle for round-bottom flasks. Flexible glass-fibre heating element in plastic-coated, chemical-resistant metal housing with built-in mains and heating zone switch, as well as a controller for continuous power adjustment and a separately switchable magnetic stirrer (infinitely variable speed up to 1600 min-1). The heating and stirring functions work independently of each another with their own power supply. 1.5 m mains connection cable with 7-pin plug, for use exclusively with the KM-RX 1005 laboratory regulator (please order separately).
| Alimentation électrique: | 230 V·AC |
|---|---|
| Avec fonction d'agitation: | Oui |
| Dimensions (ØxH): | 220 x 190 mm |
| Hauteur: | 190 mm |
| Nombre de points de chauffage: | 1 |
| Nombre de zones de chauffage: | 2 |
| Numéro d'article Fabricant: | 94100500 |
| Puissance nominale: | 200 W |
| Température max.: | 450 °C |
| Tension max.: | 230 V·AC |
| Type de connecteur: | UE |
| Vitesse max.: | 1600 1/min |
| Volume Récipient: | 500 ml |
| Ø: | 220 mm |
| Ø Récipient: | 105 mm |