Smart vertical autoclaves TLV-PD, with super drying
Contenu :
1
Réf. produit :
4672188
Informations sur le produit "Smart vertical autoclaves TLV-PD, with super drying"
These autoclaves are microprocessor controlled and monitored with 50 sterilisation programmes and comes with bacteriological filters included by default.
- With with vacuum pump and steam generator
- RS 232 interface, USB and WiFi
- Timer
- Fully automatic functions
- PT 100 temperature sensor
- Case and lid shrouding, stainless steel
- Sterilisation chamber, lid and sealing system, stainless steel
- Electrical heating with protected heating elements in the interior of the chamber
- Safety pressure valve
- Safety thermostat
- Automatic steam controlled by microprocessor
- Pressure gauge
- 4 casters (with brakes in two of them
- 7" capacitive colour touch screen
- Remote maintenance and diagnosis via cloud
- Remote operation monitoring via cloud
| Alimentation électrique: | 230 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Avec dispositif de vide: | Oui |
| Avec refroidissement par retour: | Non |
| Dimensions extérieures (LxPxH): | 610 x 870 x 1 110 mm |
| Dimensions intérieures (ØxP): | 400 x 650 mm |
| Fréquence de l‘alimentation électrique: | 50/60 Hz |
| Hauteur extérieure: | 1110 mm |
| Largeur extérieure: | 610 mm |
| Numéro d'article Fabricant: | TLV-75PD |
| Poids: | 151 kg |
| Pression max.: | 2.6 bar |
| Profondeur extérieure: | 870 mm |
| Profondeur intérieure: | 650 mm |
| Puissance de chauffage: | 3600 W |
| Température: | 100 ... 140 °C |
| Température max.: | 140 °C |
| Température min.: | 100 °C |
| Tension max.: | 230 V |
| Type: | TLV-75PD |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Raccordement au secteur |
| Volume nominal: | 83 l |
| Ø intérieur: | 400 mm |
