Cartouche échangeuse d'ions à lit mélangé en acier inox
Contenu :
1
Réf. produit :
9915730
Informations sur le produit "Cartouche échangeuse d'ions à lit mélangé en acier inox"
Standard cartridge made of V4A stainless steel for general purpose application: To supply laboratory glassware washers, for general laboratory maintenance and for small industrial consumers. For subsequent demineralization of reverse osmosis systems.
- Optimum exploitation of the ion exchanger capacity due to absolute uniform water distribution in the unit
- Flow rates up to 700 litres/hour
- The unique behropur® jet nozzle system distributes the raw water over the entire resin bed. This ensures an optimum exchange capacity and quality
- Can be connected to the raw water network directly and without a pressure reducer
- Resistant to alternating pressure
- Hard rubber collars vulcanized to the base and top of the unit offer effective protection
- Convenient transport thanks to the handles embedded into the top part of the unit
- Conductivity is controlled directly on the unit (installed measuring equipment) or with remote location meter
- Also available with shut-off when the limit value is reached and limit control
| Capacité d‘échange: | 2800 l |
|---|---|
| Description: | complète avec conductimètre |
| Dimensions (ØxH): | 240 x 600 mm |
| Débit max.: | 500 l/h |
| Hauteur: | 600 mm |
| Hauteur totale: | 740 mm |
| Matériau: | alliage spécial V4A |
| Matériau: | Acier inoxydable |
| Numéro d'article Fabricant: | B00223482 |
| Type: | E28d |
| Type: | E28d |
| UNSPSC: | 41101902 |
| Ø: | 240 mm |