Presses de laboratoire MP250
Contenu :
1
Réf. produit :
6290217
Informations sur le produit "Presses de laboratoire MP250"
The laboratory presses are available as analogue models with pressure gauge or as digital models with digital pressure display.
The digital models are suitable for small and large press dies or more accurate pressure control. They can be equipped with a serial interface (optional). In addition, an individually programmable pressure limitation (optional) is available for setting the desired maximum pressure. Further pumping then does not build up higher pressure beyond the set value. This is especially useful if the sample should always be pressed with the same pressure. This makes every pressing process easy to control and reproduceable.
- Manual valve for controlled pressure reduction
- Keeps pressure stable for several hours
- Integrated splinter protection
- Integrated pressure control valve
- Press dies are available from 3 to 50 mm (optionally)
- With connection for Vacuum pump
| Alimentation électrique: | 1,5 V |
|---|---|
| Dimensions (LxPxH): | 370 x 300 x 497 mm |
| Hauteur: | 497 mm |
| Hauteur libre max.: | 185 mm |
| Indicateur: | Numérique |
| Largeur: | 370 mm |
| Numéro d'article Fabricant: | 54MP250D |
| Poids: | 51 kg |
| Pression: | 1 ... 25 t |
| Pression max.: | 25 t |
| Pression min.: | 1 t |
| Profondeur: | 300 mm |
| Résolution: | 0.01 t |
| Tension max.: | 1.5 V |
| Type: | MP250D |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Raccordement au secteur |
| UNSPSC: | 41101707 |
| Ø cylindre: | 107 mm |