Presses de laboratoire MP150
Contenu :
1
Réf. produit :
6290215
Informations sur le produit "Presses de laboratoire MP150"
The laboratory presses are available as analogue models with pressure gauge or as digital models with digital pressure display.
The digital models are suitable for smaller press dies or more accurate pressure control. They can be equipped with a serial interface (optional). In addition, an individually programmable pressure limitation (optional) is available for setting the desired maximum pressure. Further pumping then does not build up higher pressure beyond the set value. This is especially useful if the sample should always be pressed with the same pressure. This makes every pressing process easy to control and reproduceable.
- Manual valve for controlled pressure reduction
- Keeps pressure stable for several hours
- Integrated splinter protection
- Integrated pressure control valve
- Press dies are available from 3 to 50 mm (optionally)
- With connection for Vacuum pump
| Alimentation électrique: | 12 V |
|---|---|
| Dimensions (LxPxH): | 360 x 400 x 497 mm |
| Hauteur: | 497 mm |
| Hauteur libre max.: | 142 mm |
| Indicateur: | Numérique |
| Largeur: | 360 mm |
| Numéro d'article Fabricant: | 54MP150D |
| Poids: | 43 kg |
| Pression: | 1 ... 15 t |
| Pression max.: | 15 t |
| Pression min.: | 1 t |
| Profondeur: | 400 mm |
| Résolution: | 0.01 t |
| Tension max.: | 12 V |
| Type: | MP150D |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Raccordement au secteur |
| UNSPSC: | 41101707 |
| Ø cylindre: | 105 mm |