Flocculator Lovibond® Floc Tester ET830
Contenu :
1
Réf. produit :
4719725
Informations sur le produit "Flocculator Lovibond® Floc Tester ET830"
The Lovibond® Floc Tester enables reproducible laboratory simulations of real treatment conditions and allows operators to determine the correct type of flocculant and the optimum dosage before large-scale use. This ensures safe, economical and sustainable water treatment.
Portable unit with sturdy carrying handles and a 12 V DC car adapter. Top-mounted illumination.
Please order measuring beakers separately.
- Performs flocculation tests in accordance with ASTM D2035-19
- Two-step testing mode, time-controlled or manual switching between two adjustable speeds
- Suitable for beakers from 500 ml to 1500 ml
- Durable thanks to corrosion-resistant stainless steel stirrers
- Large, illuminated display for optimum readability
- Intuitive, language-independent operating concept
- Digital speed setting from 20 to 250 rpm
- Timer programmable from 1 to 240 minutes or continuous operation
Please order measuring beakers separately.
| Alimentation électrique: | 100 ... 240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Avec minuterie: | Oui |
| Dimensions (LxPxH): | 255 x 253 x 428 mm |
| Fréquence de l‘alimentation électrique: | 50/60 Hz |
| Hauteur: | 428 mm |
| Indicateur: | Numérique |
| Indice de protection (IP): | IP 34 |
| Largeur: | 255 mm |
| Nombre de points d‘agitation: | 4 |
| Numéro d'article Fabricant: | 2419110 |
| Poids: | 5.9 kg |
| Profondeur: | 253 mm |
| Tension max.: | 240 V |
| Tension min.: | 100 V |
| Type: | ET830 |
| Type de connecteur: | UE |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Raccordement au secteur |
| Vitesse de rotation: | 20 ... 250 1/min |
| Vitesse max.: | 250 1/min |
| Vitesse min.: | 20 1/min |