Deep freeze labels
Contenu :
1000
Réf. produit :
6286763
Informations sur le produit "Deep freeze labels"
White. Manufactured from polyfiber grade flexible paper with acrylic resin adhesive back. This unique combination expands and retracts together with temperature fluctuations and always guarantees a strong adhesive bond. Chemically inert, resists to water, moisture and most organic solvents and caustic agents. Can be used between -196 to 80 °C temperature range. Sticks to any clean surface including PTFE coated surfaces without cracking, peeling and degrading. Peels off without leaving any sticky residue. Recommended to be used on tube caps with different diameters.
| Couleur: | Blanc |
|---|---|
| Numéro d'article Fabricant: | 099.05.009 |
| Pour type de récipients: | Tubes de 0,5 ml |
| Résistance à la température: | -196 ... 80 °C |
| Résistance à la température max.: | 80 °C |
| Résistance à la température min.: | -196 °C |
| Résistant à l‘eau: | Oui |
| UNSPSC: | 55121622 |
| Ø: | 9.5 mm |