Cooling and shaking incubator INC 125 FCS digital
Contenu :
1
Réf. produit :
4716266
Informations sur le produit "Cooling and shaking incubator INC 125 FCS digital"
The INC 125 FCS digital is the first cooling and shaking incubator with a patented removable shaking platform. When the shaker platform is taken out, the device can be used as normal cooling incubator. The temperature range can be set to 80 °C when the shaking function is switched on; without shake function, the temperature can be set to 100 °C.
- Shaking platform with universal design to directly attach fixing clips or adhesive mat
- Automatic recognition of shaker platform
- Stops shaking automatically when door is opened
- Shaking and tempering function can run independently
- Availability of counter, timer, and temperature-controlled timer
- Decontamination mode (100 °C) for disinfection and prevention of cross-contamination
- Chamber made of corrosion-resistant AISI 304 material
- Excellent chamber insulation
- Internal air circulation can be influenced by electronically adjustable fan speed
- Use of the natural refrigerant R290
- Easy cleaning of the spacious interior thanks to rounded corners and smooth surfaces
- Defrost function with continuous water drainage through drain opening
- Door with large viewing window and interior lighting
- Up to 2 units (incubator shaker or incubator) stackable (accessories required)
| Alimentation électrique: | 220 ... 240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Amplitude: | 25 mm |
| Avec minuterie: | Oui |
| Charge max.: | 7.5 kg |
| Constance de la température: | ±0,2 K (37 °C) |
| Dimensions (LxPxH): | 700 x 635 x 1,000 mm |
| Fréquence de l‘alimentation électrique: | 50/60 Hz |
| Hauteur: | 1000 mm |
| Humidité relative max.: | 70 % |
| Indice de protection (IP): | IP 20 |
| Largeur: | 700 mm |
| Largeur plateau d‘agitation: | 340 mm |
| Numéro d'article Fabricant: | 0020136640 |
| Plateau d‘agitation (LxP): | 340 x 480 mm |
| Poids: | 95 kg |
| Profondeur: | 635 mm |
| Profondeur plateau d‘agitation: | 480 mm |
| Puissance de chauffage: | 750 W |
| Température: | 5 ... 80 °C |
| Température ambiante admissible: | 15 ... 32 °C |
| Température ambiante max. autorisée: | 32 °C |
| Température ambiante min. autorisée: | 15 °C |
| Température max.: | 80 °C |
| Température min.: | 5 °C |
| Tension max.: | 240 V |
| Tension min.: | 220 V |
| Type: | INC 125 FCS digital SP25 |
| Type de connecteur: | UK |
| UNSPSC: | 41104405 |
| Vitesse de rotation: | 10 ... 300 1/min |
| Vitesse max.: | 300 1/min |
| Vitesse min.: | 10 1/min |