Concentrateur Savant™ SPD1030 / 2030 SpeedVac en kits
Contenu :
1
Réf. produit :
4663349
Informations sur le produit "Concentrateur Savant™ SPD1030 / 2030 SpeedVac en kits"
The Thermo Scientific Savant™ SpeedVac™ concentrators feature a microprocessor control panel with digital display and are easily programmable. Simple installation and operation due to the integrated design.
Scope of supply: SpeedVac™ system incl. oil-free diaphragm-vacuum pump, vacuum gauge and -50 °C cold trap, glass condensation flask (GCF400)
- Digital display for viewing and setting parameters (time, temperature, vacuum)
- Vacuum control for vacuum ramping and ultimate level setting to optimise drying times and eliminate bumping of different solvent mixtures
- Dual timers for independent control of heater and run time
- Oil-free vacuum source eliminates the need to add/change oil
- Standard PTFE coated chamber
- Solvent and Solvent Combinations: Acetonitrile, Ethanol, Methanol, Methylene Chloride, Water and other organic solvents
| Alimentation électrique: | 230 V, 50 Hz |
|---|---|
| Dimensions (LxPxH): | 790 x 710 x 490 mm |
| Fréquence de l‘alimentation électrique: | 50 Hz |
| Hauteur: | 490 mm |
| Largeur: | 790 mm |
| Numéro d'article Fabricant: | SPD2030A-230 |
| Poids: | 93 kg |
| Profondeur: | 710 mm |
| Température: | 35 ... 80 °C |
| Température max.: | 80 °C |
| Température min.: | 35 °C |
| Tension max.: | 230 V |
| Type: | SPD2030 A |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Raccordement au secteur |
| Vide final: | 13 mbar |