Concentrateur sous vide Savant™ SPD120 SpeedVac™, système complet
Contenu :
1
Réf. produit :
4672613
Informations sur le produit "Concentrateur sous vide Savant™ SPD120 SpeedVac™, système complet"
For the evaporation of non-aggressive organic substances.
Scope of supply: Concentrator, ultra-low temperature refrigerated vapor trap (-105 °C), high vacuum pump, rotor (40 x 1.5 ml), universal tubing package, digital vacuum gauge, chemical trap kit for use with disposable cartridge, disposable cartridge with color indicator for trapping acids and water vapor, glass condensation flask, vacuum pump lubricating oil, CryoCool™ heat transfer fluid (1 l)
- PTFE-coated chamber
- Radiant glass cover to accelerate evaporation and reduce drying time
- Automatic bleeder valve for un-attended start/stop
- Vacuum end point mode terminates run when preset vacuum level is reached
- Digital display of vacuum, temperature and time section
- Six programs available
- Independent timers for both heat and run
- Audible alarm
| Alimentation électrique: | 230 V, 50 Hz |
|---|---|
| Dimensions (LxPxH): | 330 x 460 x 360 mm |
| Fréquence de l‘alimentation électrique: | 50 Hz |
| Hauteur: | 360 mm |
| Largeur: | 330 mm |
| Numéro d'article Fabricant: | SPD120P2-230 |
| Poids: | 26 kg |
| Pour récipients: | 40 x 1.5 ml |
| Profondeur: | 460 mm |
| Température: | 35 ... 80 °C |
| Température max.: | 80 °C |
| Température min.: | 35 °C |
| Tension max.: | 230 V |
| Type: | SPD120 P2 |
| Type de connecteur: | UE/UK |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Raccordement au secteur |