CO2 incubator Heracell™ VIOS™ 160i with Cell Locker™ system
Contenu :
1
Réf. produit :
6312578
Informations sur le produit "CO2 incubator Heracell™ VIOS™ 160i with Cell Locker™ system"
The CO2 incubator with the Cell Locker™ system is designed for improved culturing efficiency and security for sensitive cultures. Six individual, autoclavable polycarbonate chambers divide the incubator chamber. Each Cell Locker™ chamber has dual 0.2 µm membrane filters, that permit air circulation but exclude microbial contaminants. When the Cell Locker™ chamber is opened, the temperature, CO2 concentration and humidity in the unopened Cell Locker™ chambers remain stable.
- Provides security from cross contamination due to culture isolation in separate chambers
- Interior made of electropolished stainless steel or pure copper
- ISO class 5 HEPA filtered air
- Steri-Run overnight 180 °C sterilisation cycle achieves total sterilization (12 log SAL)
- iCAN Touchscreen with LED display
- Temperature resistant IR CO2 sensor
- THRIVE technology for optimal air circulation
| Ajout de température: | TA |
|---|---|
| Alimentation électrique: | 230 V, 50/60 Hz |
| CO₂: | 1 ... 20 % |
| CO₂ max.: | 20 % |
| CO₂ min.: | 1 % |
| Dimensions extérieures (LxPxH): | 637 x 880 x 900 mm |
| Dimensions intérieures (LxPxH): | 470 x 576 x 607 mm |
| Fréquence de l‘alimentation électrique: | 50/60 Hz |
| Hauteur extérieure: | 900 mm |
| Hauteur intérieure: | 607 mm |
| Largeur extérieure: | 637 mm |
| Largeur intérieure: | 470 mm |
| Matériau intérieur: | Cuivre |
| Numéro d'article Fabricant: | 51032129 |
| Poids: | 83 kg |
| Profondeur extérieure: | 880 mm |
| Profondeur intérieure: | 576 mm |
| Température: | TA+3 ... 55 °C |
| Température max.: | 55 °C |
| Température min.: | +3 °C |
| Tension max.: | 230 V |
| Type: | Heracell™ VIOS™ 160i |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Raccordement au secteur |
| UNSPSC: | 41104425 |
| Volume nominal: | 165 l |