Bench balances FPB
Contenu :
1
Réf. produit :
4717853
Informations sur le produit "Bench balances FPB"
For applications in the food, chemical, and pharmaceutical industries.
Scope of supply: Balance, rechargeable battery pack, power supply
- Large backlit LCD display
- Dust and splash water protection type IP68/IP69K
- Robust and durable
- Rechargeable battery operation
- Innovative weighing with tolerance range
- Integrated piece-counting function with storable piece weight
- Sleep function: The scale automatically switches to energy-saving mode after an adjustable period of inactivity
Scope of supply: Balance, rechargeable battery pack, power supply
| Alimentation électrique: | 100 ... 240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Charge max.: | 3 kg |
| Dimensions (LxPxH): | 288 x 233 x 102 mm |
| Etalonnage vérifié: | Non étalonnable |
| Fréquence de l‘alimentation électrique: | 50/60 Hz |
| Hauteur: | 102 mm |
| Indice de protection (IP): | IP 68 |
| Largeur: | 288 mm |
| Largeur de la surface de pesée: | 190 mm |
| Linéarité: | ±0,6 g |
| Lisibilité: | 0,2 g |
| Matériau du boîtier: | Acier inoxydable/plastique |
| Matériau du plateau de pesée: | Acier inoxydable |
| Numéro d'article Fabricant: | FPB 3K-4 |
| Pile/Batterie: | Li Ion |
| Poids: | 2.2 kg |
| Profondeur: | 233 mm |
| Profondeur surface de pesée: | 230 mm |
| Programme d'ajustement: | externe |
| Reproductibilité: | 0,2 g |
| Surface de pesée (lxP): | 190 x 230 mm |
| Système électrochimique: | Li Ion |
| Tension max.: | 240 V |
| Tension min.: | 100 V |
| Type: | FPB 3K-4 |
| Type d'affichage: | LCD |
| Type de connecteur: | UE/CH |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Raccordement au secteur/akku |
| UNSPSC: | 41111517 |