Abbe refractometer ORT 1RS
Contenu :
1
Réf. produit :
4657752
Informations sur le produit "Abbe refractometer ORT 1RS"
Universal analog Abbe refractometer, with thermometer, for measurement of refraction index in pharmacies, industries and laboratories.
Scope of supply: refractometer, contact liquid, calibration block, screwdriver, digital thermometer (incl. battery)
- Sturdy
- For liquid, solid and paste samples
- Integrated scales
Scope of supply: refractometer, contact liquid, calibration block, screwdriver, digital thermometer (incl. battery)
| Dimensions (LxPxH): | 180 x 90 x 240 mm |
|---|---|
| Désignation IEC: | LR44 |
| Hauteur: | 240 mm |
| Largeur: | 180 mm |
| Nombre de piles/batteries: | 1 |
| Numéro d'article Fabricant: | ORT 1RS |
| Pile/Batterie: | 1 x 1,5 V, LR44, AlMn |
| Poids: | 1.8 kg |
| Profondeur: | 90 mm |
| Système électrochimique: | AlMn |
| Température: | 20 ... 20 °C |
| Température max.: | 20 °C |
| Température min.: | 20 °C |
| Tension maxi. pile/batterie: | 1.5 V |
| Type: | ORT 1RS |
| Type d‘énergie auxiliaire: | Pile |