Ultra pure water system OmniaTap-T xstouch 8, under-bench version with OptiFilltouch bench dispenser
Contenido:
1
Número de producto:
4715012
Información sobre el producto "Ultra pure water system OmniaTap-T xstouch 8, under-bench version with OptiFilltouch bench dispenser"
For pure and ultra pure water type I + II.
OmniaTap is the ideal system when both pure and ultra pure water is needed in small quantities for analytical and life science applications in the laboratory. The system can be connected directly to tap water. A press on the dispenser button activates dispensing of ultrapure water type I via the digital dispenser control. An additional pure water tank is required to operate the system. This enables the continuous withdrawal of type II laboratory water for other applications.
Applications:
OmniaTap xstouch UV-TOC: Ultra trace analysis, ICP-MS, HPLC, TOC analysis
OmniaTap xstouch UV-TOC/UF: Molecular and microbiology, cell culture media
Ultra pure water system OmniaTap xstouch in the under-bench version can be installed under a laboratory bench to save space. The external dispenser and monitoring unit OptiFilltouch is positioned on top of the bench.
Scope of supply: Ultra pure water system, bench dispenser, RO cartridge, ultra pure water cartridge, sterile filter capsule (0.2 µm), sterile overflow, vent filter
OmniaTap is the ideal system when both pure and ultra pure water is needed in small quantities for analytical and life science applications in the laboratory. The system can be connected directly to tap water. A press on the dispenser button activates dispensing of ultrapure water type I via the digital dispenser control. An additional pure water tank is required to operate the system. This enables the continuous withdrawal of type II laboratory water for other applications.
- Compact design
- Can be used with tap water
- Dispenser pivotable up to 170°
- Digital control and monitoring unit OptiFilltouch with colour touch display
- Real-time TOC monitoring
- Adjustable limit values for conductivity and TOC
- Innovative monitoring and display of cartridge capacity
- Withdrawal volume individually adjustable
- Permanent data storage of all quality parameters
- Password access and error memory
- 3 languages selectable: DE, EN, FR
- RS232 and USB interface
- Leakage sensor
- Integrated pressure reducer
- Automatic voltage adjustment
- Can be operated with laboratory gloves
Applications:
OmniaTap xstouch UV-TOC: Ultra trace analysis, ICP-MS, HPLC, TOC analysis
OmniaTap xstouch UV-TOC/UF: Molecular and microbiology, cell culture media
Scope of supply: Ultra pure water system, bench dispenser, RO cartridge, ultra pure water cartridge, sterile filter capsule (0.2 µm), sterile overflow, vent filter
| Altura: | 415 mm |
|---|---|
| Ancho: | 240 mm |
| Capacidad de extracción: | 2 l/min |
| Conductividad: | 0,055 µS/cm/ 0,067 ... 0,1 µS/cm |
| Dimensiones (An x L x Alt): | 240 x 310 x 415 mm |
| Frecuencia de la fuente de alimentación: | 50/60 Hz |
| Fuente de alimentación: | 90 ... 240 V, 50/60 Hz |
| Número de artículo del fabricante: | 18122084 |
| Peso: | 17 kg |
| Presión: | 1 ... 6 bar |
| Presión máx.: | 6 bar |
| Presión mínima: | 1 bar |
| Profundidad: | 310 mm |
| Resistividad: | 18,2 MΩxcm / 15 ... 10 MΩxcm |
| Tensión mínima: | 90 V |
| Tipo: | OmniaTap-T xs touch 8 UV-TOC |
| Tipo de agua de alimentación: | Agua del grifo |
| Tipo de agua producto: | Typ I/Typ II |
| Tipo de energía auxiliar: | Conexión a la red eléctrica |
| Valor COT: | ﹤5 ppb |
| Voltaje máx.: | 240 V |