Temperature/pressure data logger EBI 12 validation set SL 3001
Contenido:
1
Número de producto:
4721687
Información sobre el producto "Temperature/pressure data logger EBI 12 validation set SL 3001"
Temperature/pressure data logger for process control and validation in a small steam steriliser.
Scope of supply: Temperature/pressure data logger EBI 12-TP453, software Winlog.validation, interface IF 200, silicone protection box AL 101, carrying case ‘SYSTAINER’
- Data logger can be sterilised
- 3 axially arranged external, highly flexible PT1000 temperature sensors
- 1 internal piezoresistive pressure sensor with Luer-Lock connection
- Real-time data transmission
- Fast response time
- Storage modes: Endless measurement, measurement upon start time, measure immediately until end of memory, start/stop measurement
- Memory for up to 20064 measured values per measurement channel
- Stainless steel housing
- Factory calibration certificate: 0 °C, 60 °C, and 134 °C/100 mbar and 3100 mbar at 25 °C, 3100 mbar at 134 °C
| Altura: | 32 mm |
|---|---|
| Batería/batería recargable: | 3,6 V, Litio |
| Ciclo de medición: | 250 ms ... 24 h |
| Dimensiones (Ø x Alt): | 48 x 32 mm |
| Grado de protección (IP): | IP 68 |
| Longitud del sensor: | 1200 mm |
| Material de la carcasa: | Acero inoxidable |
| Máx. Ciclo de medición: | 24 h |
| Máx. Presión de aire: | 4000 mbar |
| Mín. Ciclo de medición: | 250 ms |
| Mín. Presión de aire: | 1 mbar |
| Número de artículo del fabricante: | 1250-3001 |
| Peso: | 120 g |
| Presión del aire: | 1 ... 4.000 mbar |
| Resolución: | 0.01 °C |
| Resolución de la presión del aire: | 1 mbar |
| Sistema electroquímico: | Litio |
| Sonda (Ø x L): | 1.2 x 1,200 mm |
| Temperatura: | 0 ... 150 °C |
| Temperatura máx.: | 150 °C |
| Temperatura mínima: | 0 °C |
| Tensión máx. de la batería/batería recargable: | 3.6 V |
| Tipo: | SL 3001 |
| Tipo de energía auxiliar: | Batería |
| Ø: | 48 mm |
| Ø sonda: | 1.2 mm |