Temperature data logger EBI 12-T671
Contenido:
1
Número de producto:
4684607
Información sobre el producto "Temperature data logger EBI 12-T671"
Data logger for temperature measurement in the steam steriliser during process validation, and for recording empty chamber profiles.
- 4 measuring channels
- Data logger can be sterilised
- 4 axially arranged external, highly flexible PT1000 temperature sensors
- Real-time data transmission
- Fast response time
- Storage modes: Endless measurement, measurement upon start time, measure immediately until end of memory, start/stop measurement
- Memory for up to 25080 measured values per measurement channel
- Stainless steel housing
- Factory calibration certificate: 0 °C, 60 °C, and 134 °C
| Altura: | 24 mm |
|---|---|
| Batería/batería recargable: | 3,6 V, Litio |
| Ciclo de medición: | 250 ms ... 24 h |
| Desechable: | No |
| Dimensiones (Ø x Alt): | 48 x 24 mm |
| Grado de protección (IP): | IP 68 |
| Longitud del sensor: | 1200 mm |
| Material de la carcasa: | Acero inoxidable |
| Máx. Ciclo de medición: | 24 h |
| Mín. Ciclo de medición: | 250 ms |
| Número de artículo del fabricante: | 1340-6645 |
| Peso: | 110 g |
| Resolución: | 0.01 °C |
| Sistema electroquímico: | Litio |
| Sonda (Ø x L): | 1.2 x 1,200 mm |
| Temperatura: | -20 ... 150 °C |
| Temperatura máx.: | 150 °C |
| Temperatura mínima: | -20 °C |
| Tensión máx. de la batería/batería recargable: | 3.6 V |
| Tipo: | EBI 12-T671 |
| Tipo de energía auxiliar: | Batería |
| Ø: | 48 mm |
| Ø sonda: | 1.2 mm |