Temperature data logger EBI 12-T480
Contenido:
1
Número de producto:
4721729
Información sobre el producto "Temperature data logger EBI 12-T480"
Data logger for temperature measurement in dry production processes for process control and quality assurance. The sensor connection by means of chandelier clamp allows a quick change of the PT1000 temperature probe.
- 2 measuring channels
- Fast response time
- Real-time data transmission
- Storage modes: Endless measurement, measurement upon start time, measure immediately until end of memory, start/stop measurement
- Memory for up to 50160 measured values per measurement channel
- Stainless steel housing
- Factory calibration certificate: -200 °C, -50 °C, 0 °C, 60 °C, 134 °C, 250 °C, and 400 °C
| Altura: | 35 mm |
|---|---|
| Batería/batería recargable: | 3,6 V, Litio |
| Ciclo de medición: | 250 ms ... 24 h |
| Desechable: | No |
| Dimensiones (Ø x Alt): | 46 x 35 mm |
| Grado de protección (IP): | IP 52 |
| Material de la carcasa: | Acero inoxidable |
| Máx. Ciclo de medición: | 24 h |
| Mín. Ciclo de medición: | 250 ms |
| Número de artículo del fabricante: | 1340-6633 |
| Peso: | 110 g |
| Resolución: | 0.01 °C |
| Sistema electroquímico: | Litio |
| Temperatura: | -200 ... 400 °C |
| Temperatura máx.: | 400 °C |
| Temperatura mínima: | -200 °C |
| Tensión máx. de la batería/batería recargable: | 3.6 V |
| Tipo: | EBI 12-T480 |
| Tipo de energía auxiliar: | Batería |
| Ø: | 46 mm |