Temperature data logger EBI 12-T220-EX
Contenido:
1
Número de producto:
4721711
Información sobre el producto "Temperature data logger EBI 12-T220-EX"
Data logger for temperature measurement in steam sterilisers, washer-disinfectors, and endoscope washers during process validation.
The logger is suitable for use in explosive gas atmospheres in zones 0/1/2 in accordance with Directive 2014/24 EU (ATEX Directive). ATEX-Type: II1G Ex ia IIC T4 Ga. Permissible ambient conditions in hazardous area: -40 to 85 °C, 100 Pa to 400 kPa.
- 1 measuring channel
- Wireless temperature measurement
- Radial design with external, bendable PT1000 temperature sensor
- Real-time data transmission
- Fast response time
- Storage modes: Endless measurement, measurement upon start time, measure immediately until end of memory, start/stop measurement
- Memory for up to 100320 measured values
- Stainless steel housing
- Factory calibration certificate: -20 °C, 0 °C, 60 °C, and 134 °C
| Altura: | 24 mm |
|---|---|
| Batería/batería recargable: | 3,6 V, Litio |
| Ciclo de medición: | 250 ms ... 24 h |
| Desechable: | No |
| Dimensiones (Ø x Alt): | 48 x 24 mm |
| Grado de protección (IP): | IP 68 |
| Longitud del sensor: | 250 mm |
| Material de la carcasa: | Acero inoxidable |
| Máx. Ciclo de medición: | 24 h |
| Mín. Ciclo de medición: | 250 ms |
| Número de artículo del fabricante: | 1340-6604-EX |
| Peso: | 110 g |
| Resolución: | 0.01 °C |
| Sistema electroquímico: | Litio |
| Sonda (Ø x L): | 1,5 x 250 mm |
| Temperatura: | -200 ... 200 °C |
| Temperatura máx.: | 200 °C |
| Temperatura mínima: | -200 °C |
| Tensión máx. de la batería/batería recargable: | 3.6 V |
| Tipo: | EBI 12-T220-EX |
| Tipo de energía auxiliar: | Batería |
| Ø: | 48 mm |
| Ø sonda: | 1.5 mm |
