Temperature/conductivity data logger EBI 12-TC230
Contenido:
1
Número de producto:
4721737
Información sobre el producto "Temperature/conductivity data logger EBI 12-TC230"
Temperature/conductivity data logger for regular measurement of conductivity during the cleaning and disinfection process in the washer-disinfector. The conductivity of the final rinse water is an indicator of the quality of the cleaning performance.
- Data logger can be sterilised
- 1 external PT1000 temperature sensor
- 1 external conductivity sensor
- Conductivity measurement range: 1 to 2000 µS/cm
- Conductivity resolution: 0.1 µS/cm
- Storage modes: Endless measurement, measurement upon start time, measure immediately until end of memory, start/stop measurement
- Memory for up to 50160 measured values per measurement channel
- Stainless steel housing
- Factory calibration certificate: 0 °C, 60 °C, and 121 °C; 5 µS/cm, 100 µS/cm, and 1413 µS/cm
| Altura: | 130 mm |
|---|---|
| Batería/batería recargable: | 3,6 V, Litio |
| Ciclo de medición: | 1 sec ... 24 h |
| Dimensiones (Ø x Alt): | 48 x 130 mm |
| Grado de protección (IP): | IP 68 |
| Material de la carcasa: | Acero inoxidable |
| Máx. Ciclo de medición: | 24 h |
| Mín. Ciclo de medición: | 1 sec |
| Número de artículo del fabricante: | 1340-6667 |
| Peso: | 150 g |
| Resolución: | 0.01 °C |
| Sistema electroquímico: | Litio |
| Temperatura: | 0 ... 125 °C |
| Temperatura máx.: | 125 °C |
| Temperatura mínima: | 0 °C |
| Tensión máx. de la batería/batería recargable: | 3.6 V |
| Tipo: | EBI 12-TC230 |
| Tipo de energía auxiliar: | Batería |
| Ø: | 48 mm |