Stirring heating mantle LabHEAT® KM-MER-SO
Contenido:
1
Número de producto:
4722108
Información sobre el producto "Stirring heating mantle LabHEAT® KM-MER-SO"
Heating mantle for round-bottom flasks. Flexible glass-fibre heating element in plastic-coated, chemical-resistant metal housing with built-in mains and heating zone switch, as well as a controller for continuous power adjustment and a separately switchable magnetic stirrer (infinitely variable speed up to 1600 min-1). The heating and stirring functions work independently of each another with their own power supply. 1.5 m mains connection cable with 7-pin plug, for use exclusively with the KM-RX 1005 laboratory regulator (please order separately).
| Altura: | 190 mm |
|---|---|
| Con función de agitación: | Sí |
| Dimensiones (Ø x Alt): | 220 x 190 mm |
| Fuente de alimentación: | 230 V·AC |
| Número de artículo del fabricante: | 94100500 |
| Número de puntos de calentamiento: | 1 |
| Número de zonas de calefacción: | 2 |
| Potencia nominal: | 200 W |
| Temperatura máx.: | 450 °C |
| Tipo de enchufe: | UE |
| Velocidad máx.: | 1600 1/min |
| Voltaje máx.: | 230 V·AC |
| Volumen del recipiente: | 500 ml |
| Ø: | 220 mm |
| Ø Recipiente: | 105 mm |